BG0901D012
3P Mini Contactor 9A AC3 12VDC Coil, 1NC Auxiliary Contact
BG0901D012
Out of stock
Product Variants
Excl. GST (Excl. GST)
Adding to cart… The item has been added
Mini Contactors
● Three-pole mini-contactors, 6 to 12A IEC AC3 duty
● Four-pole mini-contactors, 20A IEC AC1 duty
● Up to four auxiliary contacts can be mounted
● Mechanical interlock only 5mm depth
● Types with 2NO+2NC or 4NC main power poles
● Control relays/Thermal overloads available
Contactors
● Three and four contactors, up to 630A IEC AC3 duty
● Quick connect – snap on accessory mounting
● Up to 12 auxiliary contacts can be mounted
● Mechanical interlock without overall dimensions increasing
● Low-consumption versions for control relays and 9–38A contactors in IEC AC3 duty