BG0910A024
3P Mini Contactor 9A AC3 24VAC Coil, 1NO Auxiliary Contact
BG0910A024
In stock
Product Variants
Excl. GST (Excl. GST)
Adding to cart… The item has been added
Mini Contactors
● Three-pole mini-contactors, 6 to 12A IEC AC3 duty
● Four-pole mini-contactors, 20A IEC AC1 duty
● Up to four auxiliary contacts can be mounted
● Mechanical interlock only 5mm depth
● Types with 2NO+2NC or 4NC main power poles
● Control relays/Thermal overloads available
Contactors
● Three and four contactors, up to 630A IEC AC3 duty
● Quick connect – snap on accessory mounting
● Up to 12 auxiliary contacts can be mounted
● Mechanical interlock without overall dimensions increasing
● Low-consumption versions for control relays and 9–38A contactors in IEC AC3 duty