GLC0315C1
Changeover Switch, 3-Pole 315 A / 160 kW
GLC0315C1
In stock
Lovato GLC0315C1 - Changeover Switch, 3-Pole 315 A / 160 kW
The Lovato GLC0315C1 is a product featuring 315A rated current, 140kW power rating, 3-pole.
GLC series - Changeover switches IEC/EN 6094761
The GLC series offers versatile changeover switches from 160A up to 1000A, available in both three and fourpole configurations. Each switch is equipped with visible contacts, a snapon shaft mechanism, and an optional IP65rated doorinterlocking handle for added safety. They can also accommodate clipon auxiliary contacts (up to eight), ensuring flexible, extended control for various industrial applications.