HR501CA024
Relay Miniature Plug In 1CO 16A 24VAC Coil (with LED and Button)
HR501CA024
In stock
Lovato HR501CA024 - Relay Miniature Plug In 1CO 16A 24VAC Coil (with LED and Button)
The Lovato HR501CA024 is a electromechanical relay featuring DIN rail mounting.
Miniature relays
MINIATURE RELAY WITH LED STATE INDICATOR AND MECHANICAL ACTUATOR, 24VAC, 16A, 1C/O CONTACT. FITTING ON SOCKET 20 HR5XS2... (MAX 10A)